Psychoterapia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest w Polsce trudno dostępna. Zwykle na terapię indywidualną czeka się od miesiąca do (w renomowanych ośrodkach) nawet dwóch lat.  Stosunkowo szybko można skorzystać z ofert w ośrodkach leczenia uzależnień, które w swojej ofercie mają psychoterapię (najczęściej grupową) nie tylko dla uzależnionych, ale także dla rodzin (DDA, współuzależnienie itp.). Na psychoterapię skierować może jedynie lekarz psychiatra co dodatkowo wydłuża czas oczekiwania od miesiąca do kilku.  Nie każdy ma cierpliwość i czas, by korzystać z tej oferty. Alternatywą jest wówczas psychoterapia w gabinetach prywatnych, czy niepublicznych ośrodkach zdrowia.  I tu pojawia się pewien problem – terapia nie jest usługą tanią. W Warszawie przeciętny koszt sesji to 120-140 zł za około godzinną sesję. To często zniechęca potencjalnych klientów. Nie zawsze rozumieją, dlaczego za godzinną rozmowę mają aż tyle zapłacić. Postaram się, w miarę możliwości wyjaśnić te wątpliwości.

 

Wykwalifikowany psychoterapeuta to najczęściej magister psychologii, który ukończył dodatkowo trwające cztery lata szkolenie psychoterapeutyczne - razem dziewięć lat studiów. W Polsce takie szkolenia są płatne i kosztują od 30 do 50 tysięcy zł. Nie są one jednak jedynym kosztem związanym z uzyskaniem certyfikatu.  By go zdobyć, potencjalny terapeuta musi uczestniczyć w dodatkowych szkoleniach i konferencjach – około 120 godzin edukacyjnych – średni koszt konferencji/szkolenia to kilkaset złotych za dzień (10 godzin edukacyjnych).  Dodatkowym wymogiem jest minimum dwuletni staż kliniczny w placówkach medycznych – szpitalach i poradniach. Często staż taki jest płatny, jeśli kandydat ma szczęście i udaje mu się  zdobyć zatrudnienie na etacie – zarabia około 2 - 2,5 tysiące zł brutto. Np. w szpitalu tworkowskim etat psychologa to 2100 zł brutto/miesiąc. Nie są to wszystkie koszty – szanujący się psychoterapeuta poddaje swoją pracę stałej superwizji (wymóg niezbędny do odnawiania certyfikatu). W Warszawie koszt superwizji to min. 200 zł za godzinę.  Reasumując koszt uzyskania certyfikatu psychoterapeuty to kilkadziesiąt tysięcy złotych, setki godzin szkoleń,  tysiące godzin (skandalicznie nisko opłacanej) praktyki klinicznej. 

 

Rynek usług terapeutycznych roi się od osób, którzy oferują psychoterapię, choć nie zainwestowali w odpowiednie szkolenia i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Ich usługi z reguły nie są tańsze. Taką działalność umożliwia im brak odpowiednich norm prawnych. W Polsce wciąż nie istnieje ustawa o zawodzie psychologa i psychoterapeuty, więc teoretycznie zawód ten może wykonywać każdy. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić kwalifikacje psychoterapeuty zanim umówimy się na wizytę.  Każdy ma prawo zapytać, z reguły certyfikowany terapeuta jasno i konkretnie poinformuje nas w jakim nurcie pracuje i jakie posiada kwalifikacje, certyfikaty i ukończone szkolenia – nie ma bowiem powodu by czynić z tego tajemnicę. Jeśli terapeuta odpowiada, że opowie o tym podczas sesji, warto się nad tym zastanowić a najlepiej poszukać kogoś innego. Dobrze jest też sprawdzić, czy psychoterapeuta jest psychologiem. Niektóre szkoły psychoterapii przyjmują na szkolenia pedagogów, socjologów a nawet polonistów. To trochę tak, jakby specjalizację z chirurgii zrobił ktoś, kto wcześniej nie ukończył studiów medycznych. Szyć potrafi, i owszem, ale czy jest lekarzem? 

 

By zakończyć optymistycznie dodam, że jeśli już uda nam się znaleźć kompetentnego psychoterapeutę, to z reguły nie będziemy mieli poczucia, że pieniądze, które wydaliśmy, mogliśmy przeznaczyć inaczej. Dobra psychoterapia jest bowiem świetną inwestycją. Pozwala usunąć z naszego życia przeszkody, które nie pozwalają nam cieszyć się życiem, rozwijać się czy budować zdrowe relacje. Nie tylko z innymi, ale przede wszystkim z samym sobą.

 

Magdalena Lewicka – psycholog, psychoterapeuta poznawczo behawioralny

 

25 marca 2017

DLACZEGO PSYCHOTERAPIA TYLE KOSZTUJE?

  1. pl
  2. en

504 833 317

Psychoterapia Wola telefon
Psychiatra Psycholog Seksuolog
Facebook Psychoterapia Wola

Psychoterapia Wola

tel. 504 833 317

pwola@op.pl

ul. Kasprzaka 29B lok. 3

01-234 Warszawa

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Created with WebWave CMS